YAEM 2015: “Doğal Kaynaklar, Ekosistem ve Ekonomi” – III

YAEM_post-3

Son olarak Hayri Önal Hoca tarafından organize edilen davetli oturumla YAEM’in bu seneki tematik özetine dair yazı serisini bitirmek istiyorum.

Doğal Kaynaklar, Ekosistem ve Ekonomi” isimli oturumun amacı adının da özetlediği gibi ekonomilerin, ekosistemler üzerindeki  yıkıcı ve tek tipleştirici etkisini en aza indirebilmek için çeşitli alanlarda yapılan bilimsel çalışmalardan birer örnek ortaya koymaktı. Bütün çalışmalarda dikkat çeken ortak özellik, ‘önlenemeyen’  ekonomik kararlar alınırken bir yandan türlerin çeşitliliğini mümkün olduğunca yüksek tutmaya çalışmaktı. Oturum, biyoçeşitliliğin neden önemli olduğuna çok etkileyici bir kısa video ile başladı:

Bu çabanın biyoloji/genetik ayağında ODTÜ Biyoloji bölümünden İnci Togan‘ın öğrencisi Sinan Can Acan, Tübitak destekli projeleri “Türkiye Yerli Koyun Irklarının Koruma Önceliklendirilmesinde Genetik Çeşitlilik ve Verim Özelliklerinin Kullanımı” adlı sunumu yaptı. Irk çeşitliliğine bakıldığında tür çeşitliliğinin en fazla olduğu türlerden birisi Koyun türü. Fakat, adları gibi kendileri de güzel olan Anadolu’ya has bu çeşit çeşit türlerden geriye çok azı kalmış durumda. Görünen o ki ekonomik sebeplerden dolayı bu türlerden ‘daha verimli’ olduğu düşünülenler türler tercih ediliyor. Yeterince et-süt vermeyen türler ise çoğaltılmamak üzere yok oluyor. Mevcut anadolu koyun türleri ve özellikleri için şu rapora göz gezdirebilir, favori türünü seçebilirsiniz. Ben Herik ve Karayaka’ları beğendim 🙂

Benzer bir yaklaşımı da Hayri Önal Hoca’nın “Öncelikli Koruma Alanlarının Belirlenmesinde Optimizasyon” başlıklı çalışmasında gördük.. Biyoçeșitliliğin ve ekosistemlerin korunması için ayrılan finansal kaynakların son derece kısıtlı olduğunu, ve bu yatırım ve kullanımların (tarım, yerleşim, sanayi, enerj, vb.) biyoçeşitliliği gözeretek kullanması gerektiğini söyledi. Hayri Hoca’nın son dönemde yaptığı çalışmalar da bu hızla azalan biyoçeșitlilik için özel koruma alanlarının yaratılması, geliștirilmesi ve belirlenmesi üzerine.

IMG_3911

Son olarak, Hayri Hoca’nın davetiyle Doğa Derneği’nden gelen Can Yeniyurt, Doğa Derneği’nin uluslararası bir bilim ekibi ile birlikte geliştirdiği “Önemli Doğa Alanları” yöntemini anlattı. Finalde ise yöntemin ülke ölçeğinde önemli bir uygulaması olan Burdur Gölü üzerine bir kısa belgesel izledik.

Bu oturumun ertesinde ODTÜ Vişnelik’te gerçekleşen kongre yemeği oldukça eğlenceliydi. Diğer kongre yemeklerine kıyasla bana ilginç gelen şey masa yerleşiminin, ilerleyişin ve akabinde gelen müziğin yemeği tam bir “düğün” atmosferine sokmasıydı. Derken Halim Doğrusöz Hoca, sezgilerimi doğru çıkartan bir konuşma yaptı:

Ardından YAEM topluluğuna yaptıkları katkılardan dolayı Çağlar Güven ve Gündüz Ulusoy Hocalara YAD Onur Ödülü verildi. Çağlar Hoca, “kısa konuşacağım, ben bu evliliği onaylamıyorum” dedi:

YAD Uygulama Ödülü Birincilik Derecesini, OYAK Renault Otomotiv Fabrikaları A.Ş.’den “Boya Departmanı P3 Hattı operatör İş Yükü Dengeleme Uygulaması” projesi ile Volkan Çınar, Sinem Mermer, Alain Nguyen ve Hüseyin Cimşir’den oluşan proje ekibi aldı. Kendileriyle bir gün önceden tanışma şansı bulduk. Beraber “Türkiye için Tarım Modeli” çalışması yaptığımız Yonca Demir Hoca ile masalarına misafir olup kaçacakken, (yani hiç hesapta yokken) kendimizi Oyak’çılarla “Türkiye’de Organik Tarım”, “Mera Hayvancılığı”, Permakültür ve “Solucan Kompostu” gibi konularda çok güzel bir muhabbet içinde bulduk. O gün ödül konusunda pek ümitli değillerdi, ertesi gün kazandıklarını duyunca biz de onlar kadar sevindik!

Endüstri Mühendisliği disiplinin Türkiye’deki en keyifli organizasyonlarından biri olan YAEM bu sene konusu ve konuklarıyla ayrı bir güzel geçti. Seneye İzmir Yaşar Üniversitesi’nde 2017’de Yıldız Teknik Üniversitesi‘nde düzenlenecek.