Telli Kitap

imageBundan üç yıl kadar önce gaza gelip Açık Radyo‘ya gönüllü sunucu olmak üzere bir program önerisi yapmıştım. İsmi Telli Kitap olacaktı. Sonradan duydum ki NTV Radyo’da aynı isimle gayet güzel bir söyleşi programı yer almış. Yine de benim tasarladığım format, program ismiyle doğrudan ilintiliydi. Açmak gerekirse, dünyada ve ağırlıklı olarak Anadolu’da yaşamış müzisyenler hakkında kitap, makale, vb. türlü yazılı bilgiden yola çıkarak bu müzisyenlerin geniş kitleleri etkisine alan parçalarının yaratılma süreçlerini anlatmayı planlıyordum. Hemen akabinde ilgili parçaları albümlerden veya yayınlanmamış ses kayıtlarından çalacaktım. Kısmet olmadı… Ya ben beceremedim, ya da Açık Radyo o dönem yoğun başvuru almıştı. Programı yapmak nasip olmadı.

Uzun yıllardır Açık Radyo takipçisiyim. Sıklıkla önerime benzer programlara denk geliyorum. Uktem tazeleniyor. Bari burada önerimi paylaşayım da içerik başka program yapmak isteyenlere ilham veya ileride bana motivasyon olsun.

Öneri özeti:

Bu program, dinleyicilere yazılı, görsel ve işitsel literatürde yer alan “Müzisyen Biyografileri”nden faydalanarak müzikle harmanlanmış bir biyografik anlatım aktarmayı hedefliyor. Burada önerilen programın formatı, çalınacak parçaların ve ilgili sözel içeriğin bir bütün oluşturması ve sunum sırasında birbirlerini tamamlaması fikri üzerinden tasarlandı.

İster büyük kitleler, ister küçük zümreler tarafından sevilmiş ve benimsenmiş olsun, müzisyenlerin yaşadıkları zaman diliminde dünya, ülke ve kişisel dinamikleri doğrultusunda üretimlerini gerçekleştirdikleri muhakkak. Parçaların ortaya çıktığı dönemlerdeki dinleyiciler bu toplumsal dinamikleri zaten derin bir şekilde hissedebildikleri için parçanın müzikalitesi ve sözleri o anlarda çok şey ifade edebiliyor. Fakat günümüzde aynı eserleri dinlerken bu bağlamlara aşina olmak, şarkıların dinleyicide daha büyük bir etki yaratmasına, besteciyi ve parçada verilmek istenen duyguya yabancılaşmayı en aza indirilmesinde etkili olabilir. Müzisyen Biyografisi okumayı hep çok sevdim. Müzik dinlemenin ve kitap okumanın tadını aynı anda ve ikisinin toplamının edebileceğinden daha büyük bir keyif yaratabildiğini gördüğümde bunu başkalarıyla da paylaşmak için, düzenli dinleyicisi olduğum Açık Radyo’da böyle bir program yapmanın güzel olabileceğini düşündüm. Şimdiye dek okuduğum biyografileri göz önüne alarak diğer maddedeki listeyi çıkarttım.

Öneri içeriği:

Program, Türkiyeli müzisyenlerin ağırlıklı olduğu bir seçkiyle 6 aylık yayın döneminde her müzisyenin iki programda yer alacağı bir dağılım öneriyor. Böylece bir yayın döneminde 12 müzisyen ele alınabilmiş olacak. Seçilen müzisyene ait biyografik bir kaynaktan seçilen bir parçanın ortaya çıkışı hakkında ipucu veren kısa metinler aktarılacak, sonra ilgili parça çalınacak.

Aktarılması planlanan müzisyenlerin ve ilgili biyografik kaynakların listesi kabaca şu şekildedir:

 1. Kemani Sarkis Efendi Suciyan Hayatı ve Eserleri (Sarkis Suciyan)
 2. Ruhi Su (Ali Haydar Timisi, İTÜ DTMK master tezi ve diğer biyografik çalışmalar)
 3. Âşık Veysel (Âşık Veysel’den Nükteler, Türküz Türkü Çağırırız ve diğer biyografik kaynaklar)
 4. Bob Dylan (Bob Dylan, Gökalp Baykal)
 5. Cat Stevens (Yusuf İslam / Cat Stevens, Sevgi Başman)
 6. Ahmet Kaya (Başım Belada, Ferzende Kaya)
 7. Münir Nurettin Selçuk (Bir Tatlı Huzur, Ayşe Kulin)
 8. Âşık Daimi (Derinliklerin Ozanı, H. Zaman)
 9. Neşet Ertaş (Neşet Ertaş kitabı, Bayram Bilge Tokel; Garip Bülbül, Erol Parlak)
 10. Victor Jara (Victor Jara – Yarım Kalan Şarkı, Joan Jara)
 11. Sixto Rodrigues (Searching For Sugar Man Belgeseli ve diğer yazılı kaynaklar)
 12. Rençber Aziz (Dinya D’yo Darê Ma, Doğan Karasu)

Bu başvurudan sonra, en azından, 20 dakikalık bir demo yapmaya çağırmışlardı. Rezalet diksiyonuma, girişteki heyecanıma ve teklemelerime rağmen orta ve sondan itibaren hafif toparlayışımdan cesaret alarak bu kaydı da bir medeni cesaret örneği olarak paylaşıyorum 🙂

 

2 Ocak 2017, Kadıköy