Danışmanlar için 5 kitap tavsiyesi*

*Bu yazı bağlantıda yer alan içeriğin yeniden aktarımıdır.

HBR10MustRead

HBR’s 10 Must Reads: Harvard Business Review editörleri, yaklaşık yüz yıllık yayıncılık deneyimiyle ortaya çıkan yönetim alanına ilişkin 14 farklı alanda 10 en çok okunan eseri toplamışlar. Bu alanlar şunlar:

 1. HBR’s 10 Must-Reads on Leadership
 2. HBR’s 10 Must-Reads on Emotional Intelligence
 3. HBR’s 10 Must-Reads on Managing Yourself
 4. HBR’s 10 Must-Reads on Strategy
 5. HBR’s 10 Must-Reads on Change Management
 6. HBR’s 10 Must-Reads on Managing People
 7. HBR’s 10 Must Reads on The Essentials
 8. HBR’s 10 Must-Reads on Communication
 9. HBR’s 10 Must-Reads on Managing Across Cultures
 10. HBR’s 10 Must-Reads on Strategic Marketing
 11. HBR’s 10 Must-Reads on Teams
 12. HBR’s 10 Must-Reads on Innovation
 13. HBR’s 10 Must-Reads on Making Smart Decisions
 14. HBR’s 10 Must-Reads on Collaboration.

TheMcKinseyWay

The McKinsey Way: McKinsey çok meşhur bir danışmanlık firması, mâlum. Elbette böyle bir oluşumun kendi iç organizasyonunu çok iyi yapmış olması beklenir. Bu bilgi ve birikimi dışarıyla da paylaşmışlar. Örneğin, bir danışmanlık firmasında çalışmanın sizin için uygun olup olmadığını merak ediyorsanız bu kitaba göz atabilirsiniz. Zira bu tip şirketler aşırı yoğun çalışma tempolarıyla ve stresli ortamlarıyla meşhurdur. Kitap, bu tip bir ortamda başarılı olmak için pratik öneriler de sunuyor. Mckinsey’in problem çözmeye yönelik hipotez odaklı yaklaşımı hakkında bilgi edinmek de mümkün. Ayrıca, takım oluşturma, analiz/mülakat ve araştırma yapma ve örgütsel karmaşıklığı yönetme sürecine dair bilgiler var.

9780470620748.pdf

Flawless Consulting: Peter Block’un danışmanlık konusundaki yaklaşımı, sıkı ilişkileri geliştirmenin ve sürdürmenin önemini vurguluyor. Danışmanları, müşterilerinin güçlü ve benzersiz yönlerini keşfetmek için iyi sorular sorabilen meraklı ortaklar olmaya teşvik eder. Ayrıca kitapta danışmanlık süreçlerinin net ve adım adım akışı anlatılıyor.

Linchpin: Bir danışmanın başarısının sırrı, uzmanlık alanınızda kendinizi iyice derinleştirmektir. Yazar Seth Godin, bir danışmanın işini sanat olarak görmesini

Linchpin

öğütlüyor. Yani, özel bir vizyon, buna uygun hedefleri motive bir şekilde gözettiğimiz ir çaba olarak görmeyi telkin ediyor.

The Back of the Napkin: Bir danışman olarak, bir sorun karşısında elinizin kolunuzun bağlandığı zamanlarla sıkça karşılaşacaksınız. Bu anlarda, yazar Dan Roam size bir kalem ve kağıt alıp çizmeye başlamanız gerektiğini söylüyor. Görsel Düşünmenin Gücü (The Power of Visual Thinking) sayesinde en karmaşık problemleri çözmeye ve fikirlerinizi müşterilerinize daha net bir şekilde iletmeye başlayacaksınız. Resmetmeninz, en çetrefilli zorlukların bile üstesinden gelmek için nasıl ilham verebileceğini keşfedin.

TheBackOfTheNapkin