Koristin El Rehberi (II): Prova

Provaları konserlerden kat kat çok severim. Özellikle Rezonans’ın prova vakitlerini iple çekerdim. Sanırım diğer koristler de benimle aynı fikri paylaşıyordur. Yazın provasız geçen birkaç aydan sonra tekrar buluşunca insanların ne kadar mutlu ve heyecanlı olduklarını iyi hatırlıyorum.

Ginger Wyrick‘in The Choir Member’s Companion (Koristin El kitabı) adlı eserinde provaların faydaları şöyle sıralanıyor:

Şefin ve koristlerin üstesinden gelmeleri gereken bir sürü meseleleri olduğu için prova zamanları çok değerlidir. Bu meseleler genelde şunlardır:thechoirmemberscompanion

 1. Yeni parçalar öğrenmek
 2. Eski parçaları temizlemek
 3. Grup tınısını geliştirmek
 4. Her bireyin söyleyişini geliştirmek
 5. Konser(ler)e hazırlıklı olmak
 6. Arkadaşlık ortamını pekiştirmek

Korolar sürekli değişken oluşumlar olduğu için bu süreçleri güzelleştirme çabası asla bitmez. Yeni katılanlar ve ayrılanlar olur. Kimileri istikrarlı katılımcılardır. Belli bir oran ise düzenli olarak gelmez. Repertuar geliştirmek sürekli yeni zorluklar ortaya çıkarabilir. Dolayısıyla, hepimiz çalışmalara katılmak zorundayız. Sadece kendimiz için değil, koronun ve tüm bunları bir araya getirmeye çalışan şefin iyiliği için.

Kitabın asıl içeriğini aşağıdaki teknik başlıklar oluşturuyor:

 1. Temel nota okuma becerileri
 2. Müzikte dönüş işaretleri ve kısaltmalar
 3. Temel şan tekniği
 4. Yeni bir şarkıyı öğrenmek
 5. Not alma becerisi
 6. Performansa hazırlık
 7. Performans

Bu temel bölümler çok net ve bol görselli bir şekilde hazırlanmış. Özellikle müzik okumamış koristler için bence iyi bir altyapı veriyor. Kesinlikle göz atmanızı tavsiye ederim.

Capture